Daria Buben

Projekt „Control Attempt" to metafora tego, jak próbuję odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Rok 2020 pokazał nam że kontrolowanie wydarzeń dookoła jest niemożliwe i nieosiągalne. Możemy tylko próbować podążać za naszymplanem, ale okoliczności spowodowane przez wirusa lub dyktaturę są zawsze silniejsze od nas. Czarna dziura która pochłania wszystko - jest tym na czym polega próba kontrolowania zewnętrznych wydarzeń naszego życia.Projekt przedstawia obrazy abstrakcyjne, których głównym przedmiotem „rozmowy" jest kolor. Każdy wybrany kolor jest kodem dla przeżytych wydarzeń i uczuć.Projekt wyrósł z praktyki artystycznej, w której staram się zachować iluzję kontroli nad płynną farbą rozlewającą się po płótnie, zapobiegając jej ucieczce poza idealną formę którą sobie wymyśliłam, utrzymując ją w granicach płótna. To jest mój rodzaj medytacji, próba znalezienia równowagi w określonym czasie. Ale tak jak w życiu nie da się przejąć 100% kontroli nad sytuacją, tak i w malarstwie jest dużo miejsca na przypadki losowe.

Artist statement

Poprzez praktykę artystyczną badam uczucia. Obserwując siebie i chaotyczną rzeczywistość, szukam wizualnych i metaforycznych powiązań między światem materialnym a psychiką. Najbardziej martwię się stanami związanymi z bólem emocjonalnym – depresją, samotnością, lękiem, entropią, a także przeżywaniem tych stanów przez kobietę.Do tworzenia swoich projektów wykorzystuję fotografię i malarstwo. Na zdjęciach utrwalam materialny świat stworzony przez człowieka, który jest metaforą uczuć. Głównym „przedmiotem" mojego malarstwa jest kolor, który jest zarówno kodem uczuć, jak i prowokuje nowe, w zależności od percepcji odbiorcy.

BIOUrodziła się w Homelu na Białorusi w 1982 roku. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Absolwent Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuki w Mińsku oraz Akademii Fotografii w Warszawie.Wybrane wystawy

Osobiste:

2018.11 „Survival" OBWE, Wiedeń

2017.09 „Hall of Fame", Festiwal Vulica Brazylia, Mińsk, BiałoruśGrupowe:

2020.10 #everydayifindnewpussy, Miesiąc Fotografii w Mińsku, wystawa „Bądź damą", Conserva, Brześć, Białoruś

2019.03 „100 Flag", Biuro Wystaw, Warszawa

2018.11 „Survival", Galeria Y, Mińsk, Białoruś

2017.11. „#Opentolife" Center Culture Corpus, Mińsk, Białoruś

2017.12. "Art of Female Orgasm" "Toronto-Kijów", Kijów, UkrainaPrace w prywatnych kolekcjach znajdują się w Białorusi, Rosji, Gruzji, USA, JaponiiKontakt:

www.dashabubenart.com

+48 881 276 621

dashabubenart@gmail.com

instagram: @mybackside

Made on
Tilda